تبلیغات
آل علی - علی کیست؟

زندگانی پربار حضرت مولی‌الموحدین امام علی‌بن‌ ابیطالب(ع) سرشار از جلوه‌های گوناگونی است كه تاكنون در هیچ بشری مجال ظهور نیافته است. در واقع یكی از جهاتی كه موجب تحیر مورخان و اندیشمندان جهان بوده است همین تنوع و تكثر خصوصیات عالی اخلاقی و عملی در وجود مبارك مولی‌ علی(ع) بوده و هست كه او را به شایستگی ابرمرد همه دوران‌ها و ابوالعجائب همه اعصار معرفی می‌كند.

عظمت و قداست حضرت علی(ع) آن چنان بلند و دست نیافتنی است كه بررسی ابعاد گوناگون زندگانی و كنكاش در فضایل و مناقب آن حضرت، از سوی مسلمانان و غیرمسلمانان هر چند به فراوانی صورت گرفته، اما همچنان حق توصیف و تعریف همه‌جانبه فراگیر ادا نشده و باید اعتراف كنیم «ما عرفناك حق معرفتك» زیرا در طول تاریخ حیات بشر هیچگاه مردی بدین مرتبه ظهور نكرده است كه مجمع عالی‌ترین صفات و فضایل باشد آن‌گونه كه هرگاه سخن از علی(ع) به میان می‌آید قلم‌ها توان بیان همه خوبی‌ها، عظمت‌ها، كرامت‌ها و صفات او را ندارند انسان والایی كه به قول شهریار.

نه خدا توانمش خواند، نه بشر توانمش گفت

متحیرم چه نامم شه ملك لافتی را

كسی كه پروردگار جهان او را در كتاب‌های آسمانی خود از صحف ابراهیم گرفته تا تورات موسی و زبور داوود و انجیل عیسی و قرآن محمد(ص) معرفی كرده و او را به نوعی ستوده است.

و پیامبر اكرم(ص) او را اینگونه معرفی می‌كند: قال النبی(ص) یا علی ما عرف‌الله حق معرفته غیری و غیرك، و ما عرفك حق معرفتك غیرالله و غیری، ای علی هیچ كس جز من و تو، خدا را چنان كه در خور اوست نشناخته و هیچ‌كس جز خدا و من، تو را چنان كه شایسته توست نشناخته است.

آری او علی‌بن‌ ابیطالب است كه خداوند او را به طور كامل توصیف نموده است همان كسی كه پیامبراكرم (ص) قدر و منزلت او را بیان فرموده است و همان كسی كه همانند خورشید عالم‌تاب در جهان درخشندگی دارد و تمام امتیازات ویژگی‌های او منحصر به فرد است.

در این مقاله به مناسبت ایام شهادت آن امام همام(ع) سعی شده به 21 فضیلت از اقیانوس بی‌كران كمالات و مناقب امیرالمؤمنین (ع) اشاره گردد. امید است مقبول امیرالمؤمنین(ع) و مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد.

زیباترین ولادت

در عالم خلقت تاكنون ولادتی به زیبایی ولادت امام علی(ع) مشاهده نشده است و چنان كه این تولد با نحوه تولد عیسی‌بن مریم (ع) مورد مقایسه قرار گیرد ابعاد این زیبایی بیشتر نمود پیدا می‌كند. آنجا كه به حضرت مریم(س) خطاب شد كه از بیت‌المقدس خارج شو و برای تغذیه به درخت خشك خرما تكیه زن، ولی به فاطمه بنت‌اسد(س) الهام شد كه وارد خانه كعبه شود و با تناول طعام بهشتی آماده وضع حمل گردد.

آری خدای بزرگ بر ابوطالب منت نهاد چنین مولودی را در مبارك‌ترین ایام، برترین ماه‌ها، در مقدس‌ترین بقاع روی زمین روز جمعه سیزدهم ماه رجب، داخل بیت‌الحرام، حرم امن خدا متولد گردانید.

این فضل خدا بر این نوزاد بود كه ولادتش را در خانه خود قرار داد تا نشان كمال عظمتش باشد، زیرا خانه‌زادی خدا او را مزیتی است كه بر افتخارات ویژه او افزود و هیچ كسی در این مزیت با او برابر نگردید.

زیباترین نام

خدایی كه بذر وجود كودك را در خانه خودش افشانده است مسلماً نامش را نیز تعیین می‌كند. این اندیشه ابوطالب را به داخل مسجد و جوار كعبه فراخواند و با سخنان دلنواز به مناجات با خدا كشانید. ناگهان بر قلبش الهام شد نام او را علی بگذارد.

و فاطمه بنت‌اسد می‌گوید چون تصمیم به خروج از آنجا را گرفتم هاتفی ندا داد ای فاطمه نام فرزندت را علی بگذار چون او بالامرتبه و بلندمقام است و خداوند علی و اعلا فرمود: نام او را از نام خود مشتق كردم و او را با آداب خود مودب و به علم خود آگاه ساختم او كسی است كه بت‌های نهاده شده در این خانه را می‌شكند و اوست كه بر فراز این خانه اذان خواهد گفت و مرا به بزرگی و پاكی خواهد ستود «او را علی نامیدم» تا آرمان بزرگواری مقرون به عزت و قدرتی پرافتخار بر او جاودانه باشد.

زیباترین تربیت

به اراده تقدیر، سرنوشت امام علی(ع) از همان سال‌های اول به صورتی بسیار جالب با سرنوشت حضرت پیغمبر خاتم پیوسته بود. مورخان اسلامی می‌نویسند: خشكسالی عجیبی در مكه واقع شد، ابوطالب عموی نبی‌اكرم با عایله و هزینه سنگینی روبه‌رو بود پیامبر با عموی دیگر خود عباس، كه ثروت و مكنت مالی او بیش از ابوطالب بود به گفت‌وگو پرداخت و هر دو توافق كردند كه هر كدام یكی از فرزندان ابوطالب را به خانه خود ببرند تا در روزهای قحطی گشایش در كار ابوطالب پدید آید. از این جهت عباس، جعفر را و پیامبر اكرم(ص) حضرت علی را به خانه خود بردند. این بار كه امیرمؤمنان به طور كامل در اختیار پیامبر (ص) قرار می گرفت از خرمن اخلاق و فضایل انسانی او بهره های بسیار برد و موفق شد تحت رهبری پیامبر(ص) به عالی‌ترین مدارج كمال خود برسد.

امام علی(ع) در سخنان خود به چنین ایام و مراقبت‌های خاص پیامبر(ص) اشاره كرده، می‌فرماید: و لقد كنت اتبعه اتباع الفصیل اثرامه یرفع كل یوم من اخلاقه علما و بامرنی بالاقتداء به، من به سان بچه ناقه‌ای كه به دنبال مادر خود می‌رود در پی پیامبر(ص) می‌رفتم. هر روز یكی از فضایل اخلاقی خود را به من تعلیم می‌كرد و دستور می‌داد كه از آن پیروی كنم.

هدف از این مراقبت‌ها این بود كه دومین ضلع مثلت شخصیت حضرت علی(ع) كه همان تربیت است به وسیله او شكل گیرد و هیچ كس جز پیامبر(ص) در این شكل‌گیری مؤثر نباشد. آری با وجود اختلاف سنی پیامبر اكرم(ص) و امام علی(ع) كه حدود 30 سال است پیامبر اولین معلم ایشان بود.

زیباترین دین

هنوز ده سال از عمر شریف و پربركت امیرمؤمنان (ع) سپری نشده بود كه نبوت حضرت محمد(ص) آغاز شد و از همان ابتدای امر، علی(ع) تسلیم اراده و فرمان خدا و پیامبر(ص) بود و به عنوان یاوری باكفایت، بازویی توانا، سربازی فداكار و جان بركف و نماینده‌ای امین و صادق در كنار آن حضرت قرار گرفت. به اعتقاد تمام مورخان شیعه و سنی علی‌بن‌ ابیطالب(ع) نخستین كسی بود كه به پیامبر (ص) ایمان آورد از لحاظ روانشناسی سبقت، خود نمودی از زیبایی است و تاریخ گواهی می‌دهد كه حضرت علی(ع) اولین مردی بود كه به آیین اسلام مشرف شد.

شیخ مفید می‌گوید: او اولین كسی بود كه به خدا و رسولش ایمان آورد و در میان مردان، نخستین مردی بود كه پیامبر(ص) او را به اسلام فراخواند و وی اجابت كرد. و رسول خدا(ص) در گفتاری آشكار، نشان پیشتازی در اسلام را به وی داد و فرمود:

«یا علی انت اول المسلمین اسلاماً و اولی المؤمنین ایماناً»

ای علی تو نخستین مسلمان و اولین مؤمنی و در حدیث دیگر از ابن‌عباس نقل شده رسول خدا فرمود: «علی اول من آمن بی و صدقنی»

علی نخستین كسب بود كه به من ایمان آورد و مرا تصدیق كرد.

زیباترین مصادیق قرآنی

تبیین ابعاد شخصیت امام علی(ع) و ارائه سیمای زیبا و ملكوتی امام عارفان در آینه نورانی قرآن مصداق بارز و روشن و نمونه است كه تعیین مصداق به وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) تطبیق شده است.

عصمت علی در آیه تطهیر 33/احزاب، امامت و ولایت در آیه 55 و 56/ مائده، آیه مباهله، 6/آل عمران آیه اولی‌الامر 59/ نساء، آیه تبلیغ، 67/ مائده، آیه اجابت 24/انفال، آیه راكعین 43/بقره، آیه سابقین، 80 توبه، آیه مقربین و 11/ واقعه، آیه سبقت در ایمان، 10/ حشر، آیه صادقین، 119/ توبه، آیه علم‌الكتاب 43/ رعد، آیه هجرت 195/آل عمران، آیه لیله‌المبیت 207/ بقره، آیات جنگ احد 142 تا 146 و 172 تا 174/ آل‌عمران، آیه مرابطین 200/ آل عمران، آیه شهادت 23/ احزاب، آیه جنگ بدر 19، 23 و 24/ حج، آیه بنیان مرصوص 4/ صف، آیات غزوه ذات السلاسل 531/ والعادیات، آیه انفاق و ایثار 265 و 274/ بقره، آیه ایثار 9/حشر، آیات هل اتی 5 تا 21/هل اتی، آیه ودا 69/ مریم، آیه مودت 23/ شوری، آیه اكمل دین 67 مائده، آیه سلام عل‌آل یاسین، آیه نجوی، آیه خیرالبریه و آیات فراوان دیگر كه بر اساس شرح تفسیر بسیاری از علما شیعه و سنی در شأن نزول امام علی(ع) نازل شده است.

زیباترین توصیف‌ها

برای هر چه بیشتر بهره گرفتن از پرتو آشنایی و شناسایی اینكه دیگران علی(ع) را چگونه شناخته‌اند به برخی از دیدگاه دانشمندان و متفكران گفته و نوشته‌اند، نظر می‌افكنیم.

ابن‌ابی‌الحدید: چه گویم درباره مردی كه دشمنان و ستیزندگانش نیز سر به آستان فضایلش فرود آوردند و انكار مناقب و كتمان فضائل او را برنتابیدند.

سیدشریف رضی: سخنان علی(ع) سرچشمه فصاحت و ریشه‌ و زادگاه بلاغت است. اسرار و قواعد علم بلاغت از علی مایه گرفت و قوانین خود را از او اقتباس كرد.

محمدبن ادریس شافعی: دوستی علی سپر آتش دوزخ است.

خواجه‌نصیرالدین طوسی: علی بزرگترین مردی است كه مادر روزگار، تا پایان عمر خویش، مانندش را نخواهد زاد.

جاحظ: علی زادگاهش مكانی والا، تربتش مبارك و با كرامت، مقامش ارجمند و دانشش بسیار بی‌نظیر است همتش عالی، نیرویش كامل، بیانش شگفت زبانش سخنور و سینه‌اش گشاده است.

جبران‌خلیل‌جبران: عرب، مقام و قدرش را نشناخت تا آنكه از همسایگان عرب، مردمی از پارس به پا خواستند و تفاوت میان گوهر و سنگ‌ریزه را شناختند.

شبلی شمیل: امام علی‌بن ابیطالب، بزرگ بزرگان جهان و یكتا نسخه‌ای بود كه جهان شرق و غربی، در عالم قدیم و جدید صورتی بسان این نسخه كه مطابق اصل باشد، به خود ندیده است.

جرج جرداق: ای جهان، چه می‌شد اگر هر آنچه در قدرت و قوت داری به كار می‌بردی و در هر زمان، علی دیگری با آن عقلش، قلبش، زبانش و با آن ذوالفقارش به عالم می‌بخشیدی.

گابریل دانگیری: سخن گفتن درباره امام علی(ع) از نظر قرب معنوی، كمتر از ایستادن در محراب عبادت نیست.

امام خمینی(ره): شناختی كه بزرگان و عارفان و فیلسوفان با همه فضائل و دانش‌ها بر ایشان از او دارند به قدر ظرفیت وجودی و آیه نفوس محدود آن‌هاست و علی(ع) غیر آن‌ها است.

استاد شهید مرتضی مطهری: سراسر وجود علی، تاریخ و سیرت علی، خلق و خوی علی، رنگ و بوی علی، سخن و گفت‌وگوی علی، درس است و سرمشق است و تعلیم است و رهبری.

آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) مقام معظم رهبری: بشریت همواره به آشنایی با ابعاد اقیانوس شخصیت حضرت امیرالمؤمنین(ع)، به گفتار، حكمت‌ها و الگوگیری او نیازمندند.

زیباترین شمائل

هر كسی دوست دارد به هیبت اسرافیل، مرتبه میكائیل و جلالت جبرائیل پی برد، و هر كس مایل است به سازگاری آدم، خدا ترسی نوح، دوستی ابراهیم، اندوه یعقوب، جمال یوسف، مناجات موسی، صبر ایوب، زهد یحیی، سنت یونس، پرهیز عیس و منزلت و كمال و خوی محمد(ص) پی ببرد، باید به جمال و شمائل علی(ع) بنگرد. زیرا خداوند همه خصایل ملایك و انبیاء را در امام علی(ع) جمع كرده است و این همه امتیاز را جز علی(ع) هیچ كسی نداشته است. آری به راستی اگر جویای عبادت، عدالت، سخاوت، شجاعت، سیاست، قضاوت، عصمت، طهارت، فتوت، حكمت، علم، حلم و بردباری، پاسداری از حقوق مردم، انفاق و ایثار و دیگر فضائل انسانیت باشیم همه را باید در وجود امام علی(ع) جستجو كنیم.

زیباترین بستر خواب

فرشته وحی، پیامبر را از نقشه شوم مشركان آگاه ساخت و او را وادار به مهاجرت كرد و قرار شد برای كور كردن خط تعقیب، كسی در رختخواب پیامبر بخوابد، تا مشركان تصور كنند كه پیامبر بیرون نرفته و درون خانه است. در نتیجه، تنها به فكر محاصره خانه او باشند و عبور و مرور را در كوچه‌ها و اطراف مكه آزاد بگذارند و در این فرصت پیامبر به نقطه‌ای پناه ببرد كه احدی از مأموران متوجه او نشود. آن كسی كه حاضر شد جان خود را فدای پیامبر نماید و در جایگاه پیامبر بخوابد تا توطئه‌ای كه از طرف مخالفان برای قتل پیامبر چیده شد، علی(ع) بود زیرا قوای كفر اطراف خانه وحی را احاطه كرده و منتظر فرمان بودند كه پیامبر را در خوابگاه خود قطعه قطعه كنند. حتی عده‌ای اصرار داشتند كه همان نیمه شب نقشه خود را عملی سازند كه با پیشنهاد ابولهب تصمیم گرفتند كه بامدادان در هوای روشن نقشه را عمل سازند وقتی كه مشركان با شور و شوق خاصی در صبح صادق وارد حجره شدند، علی با كمال خونسردی سر از بالش برداشت و فرمود: چه می‌گویید؟ گفتند: محمد را می‌خواهیم و او كجاست؟ فرمود: مگر او را به من سپرده بودید تا از من تحویل بگیرید، او اكنون در خانه نیست. خوابیدن علی(ع) در بستر پیامبر در آن شب پرغوغا به اندازه‌ای ارزش داشت كه خداوند جهان در قرآن، آن را ستوده و جانبازی در راه كسب رضایت الهی نامیده است.

و این آیه به نقل بسیاری از مفسران در این مورد نازل گردیده است «سوره بقره/207)

«و من الناس من یشری نفسه ابتضاء مرضات‌الله و الله روف بالعباد»

برخی از مردم با خدا معامله نموده و جان خود را برای رضایت خدا از دست می‌دهند خدا به بندگان خود مهربانست. مفسران و محدثان و دانشمندان در تمام قرون و اعصار اعتراف كردند كه آیه فوق در «لیله‌المبیت» درباره فداكاری علی(ع) نازل گردیده است.

زیباترین برادر

اكثر تاریخ‌نویسان و محدثان شیعه و سنی بیان نمودند پیامبر(ص) پیش از آنكه مهاجرین به مكه هجرت كنند، میان دو به دوی آن‌ها پیوند برادری برقرار كرد تا اینكه بالاخره جز علی(ع) كسب نماند مسلمانان در شگفت بودند كه چگونه پیامبر او را رها كرد و با كسی از مسلمانان برادرش نخواند آنگاه پیامبر به علی فرمود: آیا راضی می‌شوی كه من برادر تو باشم چهره‌اش از هم گشود و گفت: آری یا رسول‌الله، پیامبر فرمود: «انت اخی فی‌الدنیا و لاخره» تو برادر من در دنیا و آخرت هستی.

قندوزی حنفی، جریان را به طور كامل‌تر نقل نموده و می‌گوید، پیامبر در جواب سؤال علی فرمود: به خدایی كه مرا برای هدایت مردم مبعوث فرموده سوگند كار برادری تو را برای این به عقب انداختم كه می‌خواستم در پایان با تو برادر شوم. تو نسبت به من، مانند هارون نسبت به موسی، جز اینكه پس از من پیامبری نیست، تو برادر و وارث من هستی.

زیباترین ازدواج

خواستگاران زیادی روی عادت دیرینه، و اشراف و بزرگانی اصرار داشتند با دختر گرامی پیامبر(ص)، فاطمه(س) ازدواج كنند. زیرا آنان چنین می‌پنداشتند كه برای جلب رضایت عروس و پدر امكانات لازم را در اختیار دارند ولی غافل از اینكه این دختر به موجب آیه مباهله و تطهیر دارای مقام بلند و معصوم از گناه شمرده می‌شود و همشأن او نیز بایستی از نظر فضیلت و تقوی بایستی صدق و صفا و ایمان و اخلاص، فضائل معنوی و سجایای اخلاقی داشته باشد و این اوصاف در شخصیتی جز علی(ع) جمع نیست. تا اینكه روزی امیرمؤمنان شخصاً شرفیاب محضر رسول خدا(ص) گردید تا از دختر پیامبر خواستگاری كند. اما حجب و حیا، سراسر بدن او را فرا گرفته بود، سر به زیر افكنده و گویا می‌خواهد مطلبی را بگوید ولی شرم مانع از گفتن آن است. پیامبر گرامی او را وادار به سخن گفتن كرد. او با ادای چند جمله مقصود خود را رساند و پیامبر(ص) با تقاضای علی(ع) موافقت كرد و فرمود: شما مقداری صبر كنید تا من این موضوع را با دخترم در میان بگذارم، وقتی مطلب را به فاطمه(س) گفت سكوت، سراپای زهرا را فراگرفت. پیامبر برخاست و فرمود: الله‌اكبر سكوتها اقرارها.

و نیز از جابربن عبدالله نقل شده است كه گفت: هنگامی كه پیامبر(ص) فاطمه را به علی تزویج كرد، قریش نزد پیامبر(ص) آمدند و گفتند: فاطمه را با مهری اندك به علی تزویج كردی! پیامبر فرمود: من فاطمه را به علی تزویج نكردم، بلكه خدا او را در كنار درخت طوبی به علی تزویج كرد و فرشتگان در عقد ازدواج او حضور داشتند و خدا به درخت طوبی فرمان داد كه میوه‌هایش را نثار كند، درخت طوبی هم در و یاقوت و زبرجد سبز نثار كرد.

زیباترین جانشین

پیامبر اكرم(ص) در حجه‌الوداع تصمیم گرفت كه مكه را به عزم مدینه ترك گوید تا اینكه امین وحی در نقطه‌ای به نام «غدیر خم» فرود آمد او را با آیه‌ زیر مورد خطاب قرار داد كه «بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته.

آنچه كه از طرف خدا فرستاده شده به مردم ابلاغ كن و اگر ابلاغ نكنی رسالت خود را تكمیل نكرده‌ای، خداوند ترا از شر مردم حفظ می‌كند.

لحن آیه حاكی است كه خداوند انجام امر خطیری را به عهده پیامبر گذارده است. چه امر خطیری بالاتر از اینكه در برابر دیدگان صدهزار نفر، علی(ع) را به مقام خلافت و وصایت و جانشینی نصب كند. از این نظر دستور توقف صادر شد تا همه جمع شوند و برای پیامبر سایبانی درست كرده و پیامبر نماز ظهر را با جماعت خواند سپس بر روی نقطه بلندی كه از جهاز شتر تربیت داده بودند قرار گرفت و با صدای بلند و رسا خطبه‌ای خواند و فرمود: خدا مولای من، و من مولای مؤمنان هستم، و من بر آن‌ها از خودشان اولی و سزاوارترم، همانا ای مردم! من كنت مولاه فهذا علی مولاه، اللهم و ال من والاه و عاد من عاداه واجب من احبه و ابغض من ابغضه و انصر من نصره و اخذل من خذله و ادرالحق معه حیث دار.

هر كس را من مولایم، علی مولای اوست. خداوندا كسانی را كه علی را دوست دارند، آنان را دوست بدار، و كسانی كه او را دشمن بدارند دشمن دار. خدایا! یاران علی را یاری كن، دشمنان علی را خوار و ذلیل نما، و او را محور حق قرار بده.

زیباترین بت‌شكن

ابو هریره می‌گوید: رسول خدا روز فتح مكه به علی‌بن ابیطالب فرمود: این بت را بر فراز كعبه نمی‌بینی؟ علی گفت: چرا ای رسول خدا، پیامبر فرمود: به خدا سوگند، اگر قبیله ربیعه و مضر تلاش كنند تا پاره‌ای از تن مرا در حالی كه زنده‌ام بر دوش بگیرند نخواهند توانست، ولی تو ای علی بایست. پس پیامبر (ص) از بالای كومه‌زین دو ساق پای علی(ع) را گرفت و او را از زمین بلند كرد و به قدری بالا برد كه سفیدی زیر بغل آن حضرت نمایان شد. سپس به او فرمود: ای علی چه می‌بینی؟ گفت: می‌بینم خداوند به وسیله تو به قدری به من شرافت داده است كه اگر بخواهم آسمان را لمس كنم می‌توانم. پیامبر به او فرمود: ای علی! بت را بردار، علی بت را برداشت و بر زمین افكند. در این هنگام رسول خدا(ص) از زیر پای علی(ع) كنار آمد و امیرمؤمنان به زمین افتاد و خندید. پیامبر فرمود: ای علی چرا می‌خندی؟ گفت: از بالای كعبه افتادم و هیچ آسیبی به من نرسید! پیامبر فرمود: چگونه به تو آسیب رسد در حالی كه محمد تو را بالا برده و جبرئیل تو را فرود آورده است.

زیباترین اخلاص

در حدیثی آمده است كه وقتی امیرمؤمنان (ع) بر عمروبن عبدود چیره شد ضربه‌ای به او وارد نساخت، مردم این كار را بر آن حضرت عیب گرفتند، ولی حذیفه از آن حضرت دفاع كرد. پیامبر (ص) فرمود این خدیفه! علی(ع) خود سبب كارش را خواهد گفت. پس از آن كه علی (ع) عمرو را كشت و نزد پیامبر آمد، پیامبر(ص) سبب كارش را پرسید. علی(ع) گفت: او به مادرم دشنام داد و آب دهان به صورتم افكند، من ترسیدم اگر او را بكشم، به نفع خودم كشته باشم، از این رو او را رها كردم تا خشم من فرو نشست، سپس او را به خاطر خدا كشتم.

زیباترین افتخار و شجاعت

در جنگ خندق هنگامی كه عمروبن عبدود مبارز طلبید و كسی پاسخ او را نگفت، علی(ع) به رسول خدا(ص) عرض كرد آیا به من اجازه می‌دهی؟ پیامبر فرمود: او عمروبن عبدود است. علی گفت: من هم علی‌بن‌ ابیطالبم، هنگامی كه علی(ع) در برابر عمروبن عبدود ظاهر شد پیامبر (ص) فرمود: تمامی ایمان در برابر تمامی شرك آشكار شده است و هنگامی كه علی(ع) او را كشت پیامبر به وی فرمود: ای علی! مژده باد تو را، اگر امروز عمل تو را با اعمال امتم بسنجند، عمل تو برتری خواهد داشت و از حذیفه نقل شده است كه رسول خدا(ص) فرمود: یك ضربت علی(ع) در جنگ خندق، از تمامی اعمال امتم تا روز قیامت، برتر است.

زیباترین عبادت

در جنگ صفین تیری در پای حضرت علی(ع) وارد شد هر چه كردند كه در موقع عادی آن را خارج نمایند از شدت درد و ناراحتی آن جناب نتوانستند. خدمت امام حسن(ع) جریان را عرض كردند فرمود: صبر كنید تا پدرم به نماز بایستد زیرا در آن حال چنان از خود بیخود می‌شود كه به هیچ چیز متوجه نمی‌گردد. به دستور امام مجتبی(ع) در آن حال تیر را خارج كردند. بعد از نماز علی(ع) متوجه شد خون از پای مقدسش جاری است. پرسید چه شده؟ عرض كردند: تیر را در حال نماز از پای شما بیرون كشیدیم.

زیباترین معلم

امام علی(ع) شخصیت‌های متفاوت و مهمی را تربیت كردند. اول فرزندانش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و ام‌كلثوم(ع) و زینب(ع) دوم تربیت یارانی مثل: كمیل، مقداد، ابوذر و سوم تربیت مدیرانی همچون مالك‌اشتر نخعی و تربیت‌های عمومی حضرت كه مخصوص همه بشریت است و می‌تواند راه‌گشای همه عالم باشد.

زیباترین بخشش

حدیثی از عمار یاسر نقل شده كه می‌گفت: علی‌بن ابیطالب در نماز نافله در حال ركوع بود كه سائلی در برابر او ایستاد و كمك خواست. علی(ع) انگشتر خود را بیرون آورد و به سائل داد. سائل نزد پیامبر آمد و از این ماجرا به وی خبر داد. در این هنگام این آیه «انما ولیكم‌الله و رسوله...» بر پیامبر نازل شد. رسول خدا(ص) فرمود هر كه من مولای او هستم. علی نیز مولای اوست. خدایا! دوست بدار كسی را كه او را دوست می‌دارد و دشمن بدار كسی را كه او را دشمن می‌دارد.

زیباترین پرچمدار

از ابن‌عباس نقل شده است در تمام موقعیت‌ها، در جنگ بدر، احد، حنین، احزاب، فتح مكه و... پرچم رسول خدا(ص) در دست علی(ع) بود و رسول خدا(ص) فرمود: «علی صاحب لوایی»؛ علی پرچمدار من است.

زیباترین صبر و بردباری

پس از رحلت پیامبر، حضرت علی(ع) به حق خود نرسید (غصب خلافت توسط سه خلیفه) اما برای حفظ اسلام زیباترین صبر پیشه كرد.

زیباترین ترجیح خدا بر غیر خدا

وقتی كه عقیل‌بن ابیطالب از حضرت سهم بیشتری از بیت‌المال مطالبه كرد خداوند و رضای او را بر برادر و خشنودی وی ترجیح داد.

زیباترین ملاقات با خدا

به جهت زیباترین بندگی، حضرت علی(ع) بهترین مرگ كه همان شهادت می‌باشد در حال نماز و در خانه خدا نصیبش شد. آن حضرت با شمشیر ابن‌ملجم لعنت‌الله علیه در شب نوزدهم ماه رمضان سال چهلم هجری در مسجد كوفه فرقش شكافت و در شب جمعه بیست و یكم رمضان به شهادت رسید.

«فزت و رب‌الكعبه»

منابع:

•        قرآن كریم/ تفسیرالمیزان و آشنایی با قرآن.

•       نهج‌البلاغه/ فیض‌الاسلام و دشتی و شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید.

•       نورالابصار/ شیخ مؤمن‌بن حسن مؤمن شبلنجی.

•        كنزالعمال/ علامه علاءالدین علی المتقی الهندی/ج11 و 13

•        المستدرك علی الصحیحین/ امام حافظ ابن عبدالله حاكم نیشابوری

•        خصائص امیرالمؤمنین(ع)/ ابن عبدالرحمان نسائی

•        مناقب علی‌بن ابیطالب/ ابن مغازلی

•        سیره ابن مشام/ جلد 1 و 3

•        حكمت و اندرزها

•       الامام علی صوت العداله الانسانیه/ ص 63

•        فروغ ابدیت/ جعفر سبحانی

•        جاذبه و دافعه علی(ع)/ امامت و رهبری/ علی از زبان استاد شهید مطهری

•       ریحانه الادب/ ج 5/311

•        ارشاد مفید

•        سفینه البحار/ ج 2 ص 306

•        امیر مؤمنان علی(ع) در نظر ادیبان/ احمد روحانی

•        احقاق الحق/ 19/125

 

 
طبقه بندی: مذهبی :امام علی (ع)،

تاریخ : چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 | 03:28 ب.ظ | نویسنده : عاشق تنها | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.