تبلیغات
آل علی - جوان،آزادی و آزادگی

جوان، آزادی و آزادگی
 از جمله ویژگی هایی كه در ذات جوان تجلّی دارد و برای او بسیار سرنوشت ساز است ویژگی «آزادی خواهی» اوست. «آزادی» از واژه های پرجاذبه ای است كه جوان را دلباخته و مجذوب خویش می¬كند. جوان هر قید و قانون و حدّ و اندازه ای را نمی¬پذیرد و طبع او به گونه ای است كه در برخی زمینه ها آزادی طلب مطلق و بی قید است. بنابراین باید رابطه و نسبت جوان و آزادی را تبیین كرد كه عنصر «آزادی» با همه ابعاد و ویژگی هایش از یك سو و آزادگی و هویت طلبی از سوی دیگر سخت مورد توجه امام علی (ع) واقع شده است. ما به دور از بحث های مرسوم كلامی، فلسفی، فقهی، عرفانی، سیاسی و اجتماعی در باب آزادی كه در جای خود بسیار مهم است، تنها به طرح و تحلیل برخی از سخنان و دیدگاه های امام (ع) می¬پردازیم:
امام علی (ع) خطاب به فرزندش امام حسن (ع) فرمودند:
«بنده غیر خود نباش كه خداوند تو را آزاد آفریده است».(14)
سپس موانع رشد و كمال یا بندگی ها و بردگی های شقاوت آور و ذلّت آفرین را مطرح می¬فرمایند كه:
«بنده شهوت اسیری است كه هرگز آزادی نخواهد داشت».(15)
یا فرمود:
«كسی كه مغلوب شهوت خویشتن است ذلّت و خواریش بیش از برده ی زر خرید است».(16)
چنانچه ملاحظه می¬فرمایید در احادیث فوق، امام (ع) به آزادی فكری و آزادی اخلاقی و معنوی كه رهایی از قیود انسان پرستی و دنیاپرستی و خودپرستی است اشاره می¬نماید و آدمی¬را به شخصیت آزاد و كرامت نفس او رهنمون می¬گردد. در اندیشه امام (ع) انسان لازم است قدر خویش را بداند و در اسارت افكار و شخصیت دیگران و در اسارت هواهای نفسانی خویش قرار نگیرد و از حد اعتدال عبور نكند و از هر گونه افراط و تفریط پرهیز نماید كه فرمود:
«این نفوس سركش را مقهور كنید و از خواهش های نادرستشان بازدارید كه خودسر و بی قیدند. اگر خواسته های آن ها را پیروی نمایید و به تمنیات نامشروعشان جامه عمل بپوشید سرانجام شما را در بدترین پرتگاه می¬افكند».(17)
یا از حضرت علی (ع) سؤال شد كه پست ترین ذلّت ها كدام است در جواب حرص دنیا را بزرگترین ذلت و خواری خواند(18). و یا فرمود:
«طمع كار با ذلّت و خواری هم پیمان است».(19)
امام علی (ع) در یك حدیث بسیار آموزنده فرمودند:
«هر كس به شرائط و لوازم حرّیت عمل كند شایسته آزادی است و هركس در انجام وظایف و مقررات آزادی كوتاهی نماید به ذلّت بردگی برمی¬گردد».(20)
پس از دیدگاه امام علی (ع) آزادی نیز تنها به معنای «سلبی» و «عدم المانع» نیست كه لیبرالیسم یا دلخواه گرایی و آزادی خواهی مطلق را به ارمغان بیاورد و جامعه را دچار بیماری های اخلاقی نماید، بلكه آزادی به معنای «ایجابی» و «سلبی» آن با هم مطرح است و آزادی دارای قوانین و حدود و تعینات و تعریفاتی است كه دارای شرائط و لوازمی¬است، خواه آزادی فكری یاعقیدتی و خواه آزادی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باشد و...
طبقه بندی: جوان و مسائل جوانی از دیدگاه و نظر مولایمان علی،

تاریخ : یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 | 11:22 ب.ظ | نویسنده : عاشق تنها | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.